06.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Adalet Ağaoğlu’nu Kaybettik…

Adalet Ağaoğlu’nu Kaybettik…

91 yaşında hayata gözlerini yuman Adalet Ağaoğlu, “Bu kadar uzun yaşamayı hiç istemezdim. Kendimden sıkıldım.” ifadelerini kullanmıştı.

1929 yılında 4 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Adalet Ağaoğlu, 1973’de yayınlanan romanı Ölmeğe Yatmak’a kadar hep oyun yazdı. 1970’de TRT’nin özekliğine el konulması gerekçesiyle TRT Radyo Dairesi Başkanlığı’ndan istifa etti. Bir mühendisle evli olan Adalet Ağaoğlu, yazarlıktan başka hiçbir iş yapmadı. Bir Düğün Gecesi (1979) ve Hayır (1989) romanlarıyla bir üçleme oluşturdu. İkinci romanı Fikrimin İnce Gülü’yle 1981 yılında “askeri kuvvetleri küçük düşürmek” suçlamasıyla dava açıldı. İki yıl süren davanın ardından aklandı. Bir Düğün Gecesi dava aşamasında kaldı.

1996 yılında trafik kazası geçirdi. Can Yücel onun hakkında “Sen Türkiye’nin en güzel kazasısın.” demişti.

TDK Tiyatro Ödülü, Sait Faik Hikaye Armağanı, Sedat Simavi Edebiyat Ödülü, Orhan Kemal Roman Armağanı, Erdal Öz Edebiyat Ödülü gibi pek çok ödülü kazanan Ağaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Fahri Doktora sahibi.

Ağaoğlu, yazma tutkusunu şöyle anlatmıştı: “Yazarak öğrendiğim kadar hiçbir yerden öğrenmedim. Şimdi öyle bir şey ki yazmak, sigara tiryakiliğinden daha büyük bir tiryakilik. Sahiden. Ben elimden düşürmediğim sigarayı kolayca bıraktım, hiç de aramadım. Fakat yazmayı bırakamadım, tiryakilik o dereceydi. Şimdi yaklaşık son iki yıldır evden dışarı çıkamıyorum, yine de yazmadan duramıyorum. Yazmak, su içer gibi içimden geliyor hep.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ