13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Ara Güler’in Aramızdan Ayrılışının İkinci Yılı

Ara Güler’in Aramızdan Ayrılışının İkinci Yılı

Ara Güler Kimdir? Ara Güler Neden Öldü?

Dünyaca ünlü foto muhabir Ara Güler, gerek yeteneği, gerek kadrajına sığdırdı koca bir hikayeyle akıllara kazındı. Dünyanın en iyi fotoğrafçılarının olduğu listelere adını yazdırmış, hayatına birçok başarıyı sığdırmıştır.

Ünlü foto muhabiri Ara Güler 17 Ekim 2018 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ardında İstanbul’dan, dünyanın dört bir yanından ve aralarında Picasso, Dali gibi ünlülerin bulunduğu muazzam kareler kaldı.

Aynı zamanda savaş foto muhabiri de olan Ara Güler, kendisine ”Fotoğraf sanatçısı” denmesinden hoşlanmaz, ” Ben dünyanın foto muhabiriyim” derdi. Her ne kadar o bu tabirlere sığamasa da biz onu bu şekilde tanımlamaya çalıştık. Her zaman evrensel bir tutum sergileyip, kendini dünya vatandaşı olarak gördü.

Ara Gülerin Hayatı

Ara Güler, 1928’de İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, Mıgırdiç Ara Derderyan adı ile, Ermeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinin Yaycı köyünden altı yaşındayken öğrenim görmek için İstanbul’a gönderildi. Çocukken sinemadan çok etkilenen Ara Güler’e babası lise döneminde 35 mm’lik bir film makinesi ve bir fotoğraf makinesi alarak Yeni İstanbul gazetesinde foto muhabiri olması için ona yol gösterdi. 1951 yılında Getronagan Ermeni Lisesi’nden mezun olan Ara Güler, yaşamı süresince iki evlilik yaptı. İlk evliliğini 1975 yılında Perihan Sarıöz ile yapan Güler dört yıl evli kaldı. Ara Güler 1980 yılında tanıştığı Suna Taşkıran ile 1984 yılında evlendi. Dünyayı dolaşarak aşklarına aşk kattılar ancak Suna Taşkıran Hanım’ın 2010 yılındaki ölümü ile son buldu. Ara Güler’in hiç çocuğu olmadı.

Lisedeyken film stüdyolarında sinemacılıkla her alanda ilgilendi. Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro ve oyunculuk eğitimi aldı. Amacı rejisör veya oyun yazarı olmaktı. 1950’de Yeni İstanbul gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bu yıllarda Ermenice gazete ve edebiyat dergilerinde öyküleri yayınlandı. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne devam ederken gazeteci olmaya karar verdi.

ARA GÜLER FOTOĞRAFÇILIK KARİYERİ

958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin Yakın Doğu foto muhabirliği görevlerini üstlendi.

– 1961’de Hayat dergisinde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başladı. Aynı yıllarda Henri Cartier-Bresson ile tanıştı.

– Birleşik Krallık’ta yayımlanan Photography Annual antolojisi onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımladı.

– 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen Master of Leica unvanını kazandı.
İsviçre’de çıkan Camera dergisi kendisine özel bir sayı ayırdı.

– 1964’te Mariana Noris’in ABD’de basılan Young Turkey adlı yapıtında fotoğrafları kullanıldı.

– 1967’de Japonya’da çıkan Photography of the World antolojisinde Richard Avedon ile birlikte bir dizi fotoğrafı yayınlandı.

– 1967’de Kanada’da açılan İnsanların Dünyasına Bakışlar sergisinde, 1968’de New York Modern Sanatlar Galerisi’nde düzenlenen Renkli Fotoğrafın On Ustası adlı sergide aynı yıl Almanya’da, Köln’de Fotokina Fuarı’nda yapıtları sergilendi.

– 1970’te Türkei adında fotoğraf albümü Almanya’da yayımlandı. Sanat ve Sanat tarihi konularındaki fotoğrafları ABD’de Time-Life, Horizon ve Nesweek kitap bölümlerince ve İsviçre’de Skira Yayınevi tarafından kullanıldı.

– 1971’de Lord Kinross’un Hagia-Sophia (Ayasofya) kitabının fotoğraflarını çekti. Yine Skira yayınevince Picasso’nun 90. yaş günü için yayınlanan Picasso Metamorphose et unite adlı kitap için Picasso’nun foto-röportajını yaptı.

 1972’de Paris Ulusal Kitaplık’ta sergisi açıldı.

– 1975’te ABD’ne davet edildi ve birçok ünlü Amerikalının fotoğraflarını çektikten sonra Yaratıcı Amerikalılar adlı sergisini dünyanın birçok kentinde sergiledi. Yine aynı yıl Yavuz zırhlısının sökülmesini konu alan Kahramanın Sonu adlı bir belgesel film çekti.

– 1980’de fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılığın bastığı Fotoğraflar adlı kitabında bastırdı.

– 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğrafladı.

– 1989’da Ara Güler’in Sinemacıları kitabı basıldı.

 1991’de Dışişleri Bakanlığı için Halikarnas Balıkçısı’nın (Cevat Şakir Kabaağaçlı) The Sixth Continent adlı kitabını fotoğrafladı.

– 1999’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, meslekte 50 yılını dolduran gazetecilere verilen “BURHAN FELEK” basın hizmeti ödülü

 ARA GÜLER FOTOĞRAFLARI

En ünlüsü fotoğrafçılara poz vermeyen Picasso’dur. Yıllarca üstünde çalıştığı Mimar Sinan yapıtlarının fotoğrafları 1992’de Fransa’da, ABD ve Britanya’da Sinan, Architect of Souleiman the Magnificent adlı kitabı yayımlandı. Aynı yıl Living in Turkey adlı kitabı Britanya, ABD ve Singapur’da Turkish Style başlığıyla, Fransa’da Demeures Ottomanes de Turquie adıyla yayımlandı. 1994’te Eski İstanbul Anıları, 1995’te Bir Devir Böyle Geçti, Yitirilmiş Renkler ve Yüzlerinde Yeryüzü, fotoğraf kitapları yayımlandı.

Ara Güler “fotoğraf sanatçısı” tanımını kabul etmemiş ve her zaman kendisinin “foto muhabiri” olduğunu söylemiştir

Gazeteci Nezih Tavlaş’ın, fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’in hayatını anlattığı Foto Muhabiri adlı 343 sayfalık kitapta Ara Güler’in doğduğu günden bugüne kadar tanık olduğu olaylar kronolojik bir sırayla anlatılırken bir yandan da Türkiye’nin 80 yıllık tarihi yer alıyor. Kitabın sonunda Ara Güler ile yapılan bir nehir söyleşi ve aile albümünden fotoğraflar yer alıyor.

ARA GÜLER NEDEN ÖLDÜ?

İstanbul’un Şişli ilçesinde özel bir hastanede konjestif kalp yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği ve periferik arter hastalığı nedeniyle tedavi gören Ara Güler’in kalbi 17 Ekim 2018’de iki kez durdu ve doktorların müdahalesi sonrası yeniden çalıştırıldı. Yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ederken saat 23.05’te kalp atımı ve solunumu tekrar duran Güler, yapılan tüm müdahalelere rağmen 23.20’de hayatını kaybetti.

Kaynak: https://www.haberturk.com/ara-guler-kimdir-ara-guler-in-gercek-adi-ne-ara-guler-nereli-ve-kac-yasinda-ara-guler-neden-oldu-2838674

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ