13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Erbil Tuşalp Hayatını Kaybetti

Erbil Tuşalp Hayatını Kaybetti

KOAH hastalığı sebebi ile tedavi gören gazeteci-yazar Erbil Tuşalp yoğun bakıma kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Bir süredir KOAH hastalığı tedavisi gören Erbil Tuşalp, yoğun bakımda olduğu İzmir Başkent Hastanesi’nde, 75 yaşında hayatını kaybetti.

1945 yılı Konya doğumlu olan Erbil Tuşalp, mesleğe ilk olarak TRT’de haber kameramanlığı yaparak başladı. Tuşalp ardından Radikal, Dünya, Milliyet, Günaydın ve Posta gibi gazetelerde de çalıştı. Cumhuriyet gazetesinde ise siyasi muhabir olarak görev aldı.

Araştırmacı kimliğiyle tanınan usta gazeteci Erbil Tuşalp, Bin İnsan, Bin Tanık, Bin Belge, Eylül İmparatorluğu, Artık Demokrasi İsteyin, Ben Tarihim Bay Başkan, Paşa ile General, Önce Çocuklar Öldü, Evreninki mi Özalınki mi?, Çürüme, Plastik Papatya Kokusu, Şeriatı Beklerken, Demokrasi Sizin Neyinize, Şeriat A.Ş, Sen Sofi’nin Oğlusun, İslam Faşizmi, Bozkurtlar, Çete Parti Mafya, Aldanma, Kuklaturka, İslam İmparatorluğu gibi birçok kitap yazdı.

Tazminat Cezasına Mahkum Edilmişti

Recep Tayip Erdoğan 2005 ve 2006 yıllarında yayımlanan, “İstikrar” ve “Geçmiş Olsun” isimli iki makaleden dolayı “şahsi haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla Erbil Tuşalp’e iki ayrı tazminat davası açmıştı.

Tuşalp, onaylanan mahkeme kararına Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz ederek AİHM’ye başvurmuş ve davayı kazanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ