17.06.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

FİLTRESİZ YAŞAM

Gizem Başer

Yazarın şu ana kadar yazılmış 1 makalesi bulunuyor.

FİLTRESİZ ZAMAN
İnsanı, tanımlamak istersek birbirinden farklı binlerce tanımla karşılaşırız. Belki de en doğru tanımı yapmanın yolu insan ırkına mensup olmayan başka bir canlının gözünden bakmakla geçer ki bu da çok mümkün değildir elbette. İnsanın tanımını yapan yine başka bir insandır. Belki de en doğru tanıma tarih öncesinden günümüze kadar insanın yaşadığı koşullar, gereksinimler, iç dünyaları, dış etmenler vs yıllarca sürecek geniş bir araştırma sonucu ile gidilebilir. En nihayetinde insan sinirli, sevecen, mutlu, mutsuz sıfatı her ne olursa olsun ortak bir amaç taşırlar. Yaşamak…
İnsan, belirli algıları ve farklı istekleri olan bir varlıktır. Bu algılar ve istekler kişinin yetişme tarzına, deneyimlerine, bakış açısına, fiziksel ve psikolojik özelliklerine, sosyal konumuna, ekonomik durumuna, inançlarına ve diğer insanlar ile olan ilişkilerine göre değişiklik göstermektedir. Her bir bireyi meydana getiren bu farklı ilişkiler bütününün sonucunda kişilerin istekleri de farklılık göstermektedir.
İnsan, varlığını düşünüp bunu anlamlandırabilen, kendisi için seçimler yapabilen tek canlıdır. İşini, eşini, giyimini, evini kendi seçer. Bu seçimlerden ilki ve en temeli evidir. Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren sahip olduğumuz ilk mekan evimizdir. Zamanlar küçük veya büyük değişikler yaptığımız evler, kişinin hatıralarını hatta duygularını depoladığı en özel alanlardır. Kişi evini sahiplenir, korur, kendi isteklerine göre şekillendirip güzelleştirir. İnsanın kendi evini şekillendirip, güzelleştirmesinden bahsederken mimarlık, iç mimarlık ve peyzaj mimarlığı kavramları ile karşılaşacağız.

Mimarlık, insanlar için iç ve dış mekan tasarlamaktan çok daha geniş bir kavramdır. Tarihin ilk çağlarından günümüze kadar olan süreçte insanın yaşam tarzı, algıları, gereksinimleri ve koşulları farklılık gösterdiği için bunlara paralel olarak mimarlık kavramı da oldukça farklılaşıp, gelişmiştir. Her insanın farklı olduğunu savunduğumuz gibi mimari kavramının temel öğelerinden olan estetik anlayışının da farklı olduğunu savunabiliriz. İşte bu durumda da esneklik kavramı ile karşılaşmaktayız.
İnsanlar hayatlarının her döneminde hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişir ve gelişirler. Bulundukları çevreyi de kendi değişimlerine paralel olarak esnek görmek isterler. Bu sayede bulundukları ortamı terk etmeden uzun süre yaşarlar. Tasarımda esnek yaklaşımlar uygulamanın sebebi oluşabilecek senaryolara hakim olmak ve bunlara karşılık çözümleri, problemler gerçekleşmeden önce tasarım içerisinde hazırda çözmüş olma isteğidir.
Esneklik, mimar ve kullanıcı arasında bir etkileşim ağıdır. Mimarlık olgusu sadece gerekli malzemeleri yerleştirip, mekan oluşturmak değildir. Tasarımın başından sonuna kadar yapının ve kullanıcın istek ve gereksinimleri doğrultusunda esneklik anlayışının uygulanması temelidir. Filtresiz yaşam ruhu da esneklik ve estetik anlayışına paraleldir.
İnsanın sahip olduğu ya da vakit geçirdiği mekanlar kendisi için en özel yaşama ve dinlenme alanları olduğu için buralarda geçirdiği süre boyunca rahat olmalı, kendini özgür hissetmelidir. İşte bunu filtresiz zaman olarak adlandırabiliriz.
Doğal ve içinden geldiği gibi. Alışılagelmişin tek doğru olduğu gerçeğin aksine, sen nasıl istersen öyle. Her şeyin filtrelerin ardına saklandığı bu zamanda mutlu olmanın tek yolu rahat ve mutlu olduğun yerde olmaktır. Filtresiz düşünmek, filtresiz yazmak, filtresiz söylemek, filtresiz eğlenmek, filtresiz yaşamak… Tasarımlarımız, bize bu özgürlüğü hissettirecek, en özel ve güvende hissettiğimiz evlerimizde bu hislerin güçlenmesine yardımcı olacak ve onları benimsememizi sağlayacaklardır.
Bütün bunların sonucunda diyebiliriz ki insani özellik ve durumlarımızın göstermiş olduğu farklılıkları yaşadığımız ya da sahip olduğumuz mekanlara yansıtmak geçirdiğimiz zamanı filtresiz kılacak bizi daha özgür hissettirecektir. Gerçekleştirdiğimiz büyük ya da küçük her tasarım veya çözümleyeceğimiz dekorlar benimseme duygusunu arttıracak bizi daha mutlu kılacaktır.

YAZARIN SON YAZILARI
FİLTRESİZ YAŞAM - 17 Mayıs 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Aslı sarı dedi ki:

  Filtresiz düşünce etkiliyici bir yazı devamını beklerim

 2. Elcin dedi ki:

  Guzel bir yazi olmus sıkılmadan akıcı bir sekilde okudum umarım devamı gelir.

 3. Gencaslan dedi ki:

  Elinize sağlık güzel bir makale olmuş devamını bekleriz tebrik ederm 👏🏻

 4. Sadettin dedi ki:

  Çok güzel bi yazı olmuş devamını bekliyorum

 5. Ezgi dedi ki:

  Elinize sağlık çok beğendim. 👏

BİR YORUM YAZ