13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Mizah Bir Bilmece Değildir -Terry Eagleton

Mizah Bir Bilmece Değildir -Terry Eagleton

Mizah bir bilmece değildir der Terry Eagleton. Niçin güldüğümüz hakkında inandırıcı ve mantıklı bir şey söylemek mümkündür. Haz ve kibirle yapılan ve anlatımdaki görgüsüzlükle eğlendirerek yapılan sadece bir konuşma tarzıdır. Mizah, beş bölümden oluşur: Kahkaha Hakkında, Küçümseyenler ve Alay Edenler, Aykırılıklar, Mizah ve Tarih ve Mizahın Politikası. Melih Pekdemir’in Çeviri’siyle dilimize kazandırılan kitap Ayrıntı Yayınları’ndan çıktı.

Kahkaha kendisi tamamen bir gösteren meselesiyken sosyal bakımdan baştan aşağı kodlanmıştır der Terry Eagleton. “Kendinden başka hiçbir şeyi ifade etmeyen saf bir bildirim olarak kahkaha, bir hayvanın çığlığı gibi, içkin bir anlamdan yoksundur, fakat buna rağmen, zengin bir şekilde kültürel anlamla yüklüdür.”

Teryy Eagleton şöyle devam eder: “Her kahkaha türünün veya yüz ifadesi tarzının karmaşık bir işaretleme sistemi içinde nasıl bir yere sahip olduğunu gösteren bir gülme ya da gülümseme göstergebilimi geliştirilebilir. Kısacası, kahkahayı metin olarak ya da çok fazla bölgesel aksan içeren bir dil olarak ele alabilirsiniz.”

Teryy Eagleton Mizah’ı sinsi bir soruya, usta bir cevaba, garip bir nedene, zekice bir imaya, bir itiraz karşısında kurnazca bir saptırmaya veya akıllıca bir düzeltmeye bağlıyor.

Dünya’nın en tanınmış edebiyat eleştirmenlerinden Teryy Eagleton’ın Mizah Kitabı 2018 yılında Yale Üniversitesi Yayınları’ndan çıkmış. Çok geçmeden 2019 Aralık’ında Melih Pekdemir’in çevirisiyle bizlerle buluştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ