13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Özel tiyatrolara devlet yardımı sürüyor

Özel tiyatrolara devlet yardımı sürüyor

İçişleri Bakanlığı Covid-19 salgını nedeniye 81 ilde 12 Mart itibariyle tiyatro, sinema ve gösteri merkezleri, kapanmasına ilişkin bir genele yayınlamıştı. Salgından en olumsuz etkilenen kültür-sanat kuruluşları hiç şüphesiz özel tiyatrolar olmuştu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan özel tiyatrolarla ilgili açıklamalarda bulundu.
“Kültür ve Turizm Bakanlığı salgın döneminde özel tiyatrolar için bir çok tedbir getirdi ve ek destek paketleri geliştirdiğini belirten Yavuz yaptığı açıklamada, özel tiyatrolara ek destek kapsamında Dijital Tiyatro Arşivi Projesi geliştirildiğini ifade etti.
Salgın nedeniyle tiyatroların sahnelemediğini belirterek Bakanlığın bu oyunların yok olmasını istemediği için 446 özel tiyatro kuruluşunun proje çağrısına cevap verdiğini ve oyunların dijital ortama taşınmasına çalıştıklarını anlattı.
Özgül Özkan Yavuz,“Değerlendirme sürecimiz devam ediyor. 400’den fazla yıllık destek başvurusu var. Yaz aylarında yapılan yeniliklerle proje maliyetinin eskisinden yüzde 50’sini karşılayabiliyorduk. Şimdi yüzde 70’e kadar desteğimizi arttırdık. Destek üst limitlerini de iki katına çıkardık. 80 bin liradan 150 bin liraya çıkardık. Geleneksel tiyatrolar için yıllık 15 bin liradan 30 bin liraya yükselttik. Başvuruları da erkene aldık. İnşallah yeni dönem desteklerini eylül ayında kendilerine aktarmış olacağız. “ dedi.

Tiyatrolara Kültür ve Giriş Belgesi Verilecek

Özel tiyatroların birçoğunun salonu olmadığını ve ortalama 420 özel tiyatrodan 70’inin kendine özel salonu bulunduğuna dikkat çeken Yavuz, tiyatro salonu olarak kurgulanmış ve alt yapısı olan salonların bu dönemde korunmasını önemsediklerini hiçbir tiyatronun kapanmasını asla istemediklerini vurguladı.
Ayrıca özel tiyatroları belgelendirme sistemi ile ilgili olarak, “mekanı bizzat kendisini belgelendirerek mekanlara verilen bir destek mekanizmamız var. Bunun adı da Kültür Yatırım ve Giriş Belgesi. Mevzuatta özel tiyatrolara ilişkin bölüm vardı ama hiçbir tiyatromuz buna başvuramıyordu. Biz sahada 12 tiyatroyu inceleyerek mevzuatın o kısmını değiştirdik ve süreci kolaylaştırdık. Şu anda 7 tiyatromuz Kültür Yatırım ve Giriş Belgesini almak için başvurdu.” dedi. Yavuz’un yaptığı açıklamaya göre; bu belge ile özel tiyatrolar, 5 yıl boyunca doğalgaz ve elektrik üretiminde yüzde 20 indirim alacak ve su tüketiminde ise bulunduğu bölgenin en düşük tarifesinde ücretlendirme sağlanacak.
Bakan yardımcısı Yavuz ayrıca Bakanlığa ait olan kültür merkezlerini ve Devlet salonlarını özel tiyatroların kullanıma sunmaya açık olduklarını ifade etti ve mekan sorunu yaşayan özel tiyatroların Bakanlığa bağlı sahneleri kullanmak için Bankanlığa erkenden başvuru yapmaları çağrısında bulundu.

KDV Oranları Yıl Sonuna Kadar Düşecek

Sinema, tiyatro, opera, operet bale müze giriş ücretlerinde KDV oranlarını yıl sonuna kadar yüzde 8’den yüzde 1’e indirdik. Yine kültür sektöründe faaliyet gösteren ve kiralık mekan kullanan özel tiyatro, müze ve sanat galerilerine ciddi katkı sağlayan iş yeri kira stopajı indirimi gerçekleştirdik. Avrupa ülkeleri de kültür sanat turizm sektörlerindeki birçok kalemde katma değer vergilerinde bu yıl sonuna kadar indirime gitmişlerdi. Biz pek çok Avrupa ülkesinden iyi bir indirim sağladık. Sinema, tiyatro, opera, bale, müze giriş ücretleri ile konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde bu yıl sonuna kadar KDV oranına neredeyse sıfırlayarak yüzde 1’e indirdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ