13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Politik Komedi ya da Yeni Bir İsim Merih Atak

Bir tür olarak Politik Komedi Piscator’un dediği gibi faşizmi dönüştürebilmeyi, ortaya koyabilmeyi, faşizme karşı örgütlü mücadele yaratabilmeyi amaçlıyor. Piscator Politik Tiyatro’yu şöyle tanımlıyor: “Faşizmi sadece tiyatroyla durduramayacağımız daha başlangıçta hepimiz için çok açıktı. Dünyanın dört tarafını saran faşizm belasına karşı sanat bir mecraydı; ancak mühim olan onu dönüştürebilmekti.”

Politik Tiyatro’nun Politik Komedi alanında son çıkan iki kitabıyla dikkatleri çeken Merih Atak 2018 yılında Kibele Yayınları’ndan çıkan Adalet’in Bu mu Dünya kitabıyla iki beyaz yakalının korsan eylem adı altında sokak ortasında elma ve don satıcılığı, meydana gelen bir patlama, patik satan bir teyze, bir gündelikçi kadın ve yanlış anlaşılmayla kendilerini hapiste bulacak olan bir kadının varlığı üzerine kuruludur. Oyunda Sokak I ve Sokak II, aynı zamanda Sivil Polis rollerindedir. Sokağın sahipleri sokakta olup biteni bildiren kişilerdir aynı zamanda. Suç delilleri elma ve donlar bir kesekağıdı oyunuyla sergilenir. Bu aynı zamanda elmalar ve Don’ların Komiserler tarafından sorguya alınışıdır.

2019’da yayınlanan Gazi Kitabevi’nden çıkan Toplu Oyunlar Kitabı’nda da Leyla’ya duyduğu aşkla Tanrı Aşkı’na ulaşan Mecnun’un Izdırabı’nın Öyküsü (Mecnun’un Izdırabı) ilk oyun olarak dikkatleri çeker. Gölge ve kukla Tiyatrosu’nun olanaklarıyla yazılan ve bir Anlatıcıyla anlatılan oyun, 2017-2018 sezonunda gerçek oyuncuyla Sivas Devlet Tiyatrosu tarafından Leyla ile Mecnun adı altında oynandı.

“Leyla’nın derdi ne?” üzerine kurulu oyun, kadın sorunundan Tanrı-birey ilişkisine, Tanrı-bezirgan ilişkisine kadar pek çok konuyu sorguluyor. Aydın Kim oyunu ise, kendisine aydın diyen emekli bir öğretmenin kızının kocasını boşayışı ilk aşkı muhafazakar bir beyle evlenişine kadar uzanan bir öykü. Evlenmesinin tek nedeni ilk aşkı muhafazakar beye babasının yaptığı darbedir. Darbe kızın aşkını sonlandırmamış, okuyup avukat olduktan sonra yeniden karşılaşmalarında belki üç ay belki uzun sürecek bir aşkı alevlendirmiştir. Kambur Felek ise Absürd Tiyatro türüyle bir kızın evden kaçma ve aynı role bürünen kahramanların kaçan kızı ve kızla buluşma öykülerini anlatan bir kadın sorunu oyunudur.

İki kitabıyla dikkatleri çeken Merih Atak, çıktığı Politik Tiyatro yolculuğunda son oyunu Ahiret İstihbarat Teşkilatı’nı bitirmek üzere. Ayrıca bir madenci olan Kerem ve bir ağa kızı Aslı’nın hikayesi de yazmakta olduğu projeler arasında. Başlı projelerden biri olan Ahi Evran denemesi de bir bacıyan-ı Rum hikayesi.

Merih Atak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ