13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh’a Devrediyor.

Rasim Öztekin Kavuğu Şevket Çoruh’a Devrediyor.

Kavuk Geleneği nedir ve kimler tarafından günümüze kadar ulaştırılmıştır?

Türk Tiyatrosu ile ortaya çıkan bu geleneğin ilk adımları 1920’de atıldı. Tiyatromuzda doğaçlama ustalarının pırıltılarından biri olan kel Hasan Efendi’nin öğrencisi İsmail Hakkı Dümbül’e devri ile başladı. İsmail Hakkı dümbül’de 1968’de bir törenle bunu Münir Özkul’a devretti. Gelenek Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin ile devam etti

Ferhan Şensoy, bu kavuğu Rasim Öztekin’e devrederken şu sözleri sarf etmişti : Bana verilen bu kavuğu Rasim Öztekin’e devretmekten gurur duyuyorum ve “beşinci Kavukluyu” selamlıyorum.

Şimdi ise bu önemli geleneğin devamı adına Rasim Öztekin, “Arka Sokaklar” dizisi ile bir çoğumuzun aklına kazınmış , aynı zamanda “Mucizeler Komedisi, Mağara Adamı, Tamamen Doluyuz, Bir Baba Hemlet” gibi Tiyatro oyunlarında yer alan Şevket Çoruh’a devretme kararı aldı.

Rasim Öztekin ise kavuğu neden devrettiğini şöyle Açıklıyor : Kalp yetersizliği ve ritim bozukluklarımın kavuğu aldığım yaz artmasıyla birlikte birnevi emekli oldum. Bu nedenle çok bekletmeden kavuğu başkasına devretmek istedim.

Kavuğun devri duyulduktan sonra iki isme de tebrik yağdı. “Ceyhun Yılmaz Işıl Yücesoy, Gökhan Özoğuz, Atilla Taş Nedim Saban, Bülent Emrah Parlak” gibi isimler memnuniyetle karşıladı.

Bu geleneğin devamını ve Örf, adetlerimizin unutulmamasını umuyoruz. Bizler şimdiden “altıncı kavuklu” Şevket Çoruh’u selamlıyor, başarılar diliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ