06.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

SALON Edebiyat’ın 7. konferansı 28 Ekim’de !

SALON Edebiyat’ın 7. konferansı 28 Ekim’de !

Online edebiyat konferansı serisi olan SALON Edebiyat’ın 7. konferansı 28 Ekim’de yeni Yazar’lar ile çalışmalarını incelemeye devam ediyor.

Yazarımız Yiğit Bener, bu kez “Pusula ve Mıntıka” kitaplarının Yazarı Mathias Énard ile “Pusula” kitabının Çevirmeni Ebru Erbaş’ı konuk edecek.

SALON Edebiyat konferanslarına katılımlar ücretsizdir. Konferansı izlemek için “Institut Français” Türkiye’nin web sitesinden çevrimiçi etkinliğe kayıt olmak gerekiyor. Konferanslar sırasında izleyiciler sorularını konuşma alanına yazıyor ve konuşmalar tamamlandıktan sonra soru-cevap bölümüne geçiliyor. Online konferans Türkçe simültane tercüme ile de izlenebiliyor.

Mathias Énard Kimdir?

1972 yılında Fransa’nın güneybatısındaki Niort şehrinde doğan Énard, Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Ulusal Enstitüsü’nde Arapça ve Farsça eğitimi aldı. Orta Doğu’ya uzun yıllar süren seyahatler yaptı. 2000’de Barselona’ya taşınarak, Universitat Autònoma de Barcelona’da Arapça dersleri vermeye başladı. İlk romanı La Perfection du tir 2003 yılında yayımlandı ve Fransızcanın Beş Kıtası Ödülü’ne (Prix des cinq continents de la francophonie) lâyık görüldü.

Yazar, 2008’de tek cümleden oluşan 500 sayfalık Zone romanını, 2010’da ise “Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara” adlı romanını yayımladı. “Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara” romanında Haliç üzerine bir köprü yaptırmak isteyen “II. Bayezid’in” davetini kabul ederek, Konstantinopolis’e gelen “Michelangelo’nun” bu şehirde yaşadıklarına yer verdi. Roman bir sonraki yıl “Prix Goncourt des Lycéens’i” aldı.

Mathias Énard, 2012’de Hırsızlar Sokağı romanını yayımladı. 2015’te yayımlanan Boussole (Pusula) adlı romanıyla Fransa’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden olan “Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü’nün” sahibi oldu. “Pusula” adlı roman Ebru Erbaş tarafından türkçeye çevrilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ