06.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Şeyh Bedrettin’in Hayatı Film Oluyor

Şeyh Bedrettin’in Hayatı Film Oluyor

Şeyh Bedrettin’in hayatı beyaz perdeye taşınıyor. Şeyh Bedrettin’i müzisyen Suavi canlandıracak.

Şeyh Bedrettin’in hayatı, “Hakikat” adıyla beyaz perdede izleyiciyle buluşacak. Hakan Alak’ın yönetmeni olduğu ve İmece Film’in yapımcılığını üstlendiği filmin çekimleri, Edirne’de başladı. Şeyh Bedrettin’i müzisyen Suavi canlandıracak. Osmanlı İmparatorluğu’nun Fetret Devri’nde yaşayan Şeyh Bedrettin’in hayatını anlatan “Hakikat” filminin yazar kadrosunun içinde Hakan Alak ile birlikte Ali Şahin de yer alıyor.

Bedrettin’in arkadaşları Torlak Kemal’a Saygın Soysal, Börklüce Mustafa’ya ise Bülent Emin Parlak hayat verecek. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Ali Barkın, Elif Nur Kerkük, Orhan Alkaya, Kerem Fırtına, Sabriye Gülünç, Teoman Gelmez ve Bülent Keser gibi isimler de bulunuyor.

Şeyh Bedrettin Kimdir?

Şeyh Bedrettin, 1359 yılında Edirne’de doğmuştur. Bursa’da Osmanlı’daki ünlü hocalardan ders almış, Konya, Suriye, Kahire, Tebriz ve Kazvin’e giderek öğrenimini sürdürmüş, daha sonra kendisi de hoca olmuştur. 1397’de şeyh olduktan sonra Anadolu’ya dönerek seyehatler yapmıştır.

1402 yılında başlayan Fetret Devri sırasında Edirne’de hükümdarlığını ilan eden Musa Çelebi onu kazasker olarak görevlendirmiştir. Fakat Bedrettin, ülkede görevini yerine getirdikten sonar İznik’e gönderildi. Bunun üzerine eski müritleri Torlak Kemal ve Börklüce Mustafa farklı yerlerde faaliyetlerini arttırmış ve Kastamonu’ya geçmiştir. Eflak, Silistre ve Dobruca bölgelerinde de görüşlerini yayarak çok sayıda taraftar kazanmıştır. Daha sonra Osmanlı’da isyan başlatmıştır. 1420’de Serez’de idam edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ