06.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara’da bulunan ve Türkiye’nin önemli siyaset yahut sanatçılarını kaplayan bir cezaeviydi. 80 yılın ardından 2011’de müze olarak binlerce kişiyi ağırladı. Restore edilen bu yer tıpa-tıp aynısı gibi gözüksede kapının önünde yatıp kalkan annelerin, haksız yere idam yiyenlerin, çaresizliklerin, tükenen ümitlerin feryatlarını gören ya da duyan olmadı.
Hayata bir kere gelenlerin yaşayıp göçemedikleri bi yerdir.

Cumhuriyet’in ilanından sonra inşa edilen ilk hapishanelerden biri olarak bilinmektedir.

Müze’de bazı kişilerin kişisel araç gereçlerini, geride bıraktılarını görmek mümkündür.

Ulucanlar Cezaevinde ki avlu kısmında “Ulu Kavak” olarak bilinen ve Yusuf Aslan, Hüseyin İnan gibi isimlerin infaz edildiği darağcını görmek mümkün. Restorasyondan sonra her ne kadar yeri değiştirilip kafes içine konmuş olsada görebiliyorsunuz. Ağacın olduğu alanda infaz yiyenlerin isimleri de bulunuyor.

Avlunun bir diğer kısmında ise firar girişimlerine şahitlik yapan bir hamam bulunuyor. Hamamın arkasındaki küçük odadan ziyaretçilerin anı olarak alabileceği hediyelik eşyaların satışı mevcut.

Avlunun bir diğer bölümünde ise çay içilebilecek alan ve kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede kitaplar, mahkeme ve tutanak kayıtları gibi belgeler yer almakta.

Her koğuş bölümünün kendine ait avlusu bulunuyor. Belirli koğuş bölümleri balmumu heykeller ile süslenmiştir. Gardiyanlar ve cezaevinde kalan kişiler sergileniyor.

Aynı zamanda adı diğerlerinden ayrı anılan meşhur koğuş “Hilton Koğuşu’nu” görmeniz mümkün. Bu koğuşun diğerlerinden farkı, aslında ilk olarak Milletvekili Osman Bölükbaşı için hazırlanmış olmasıdır. Daha sonra bu koğuşda ülkemizde siyasi ve sanat tarihi bakımından adından söz ettiren birçok önemli isim kalmıştır.

Bu önemli kişilerden bazıları ; Bülent Ecevit, Nazım Hikmet’dir. Bu bölüme Hilton denmesinin nedeni ise nispeten diğer koğuşlardan daha konforlu oluşudur.

Ücret Ve Giriş Bilgileri

Pazartesi günleri dışında haftanın her günü 10.00 ve 17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Tam bilet 5 TL
Öğrenci bileti 2 TL’dir.

(10 kişi ve üzeri gruplar için indirim oranı %10’dur.)

Engelli ve 65 yaş üzeri vatandaşlarımız müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Açık Adres : Hacettepe, Ulucanlar Caddesi, No 63 , Altındağ / Ankara

Gidin ve hissedin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ