28.11.2020 - Prodüksiyon Rehberi | Kültür Sanat | Etkinlik | Magazin & AjansPost
AjansPost

Yaşar Yağmur – Özel Röportaj

Yaşar Yağmur – Özel Röportaj

Pilotluk’tan Sanat’a Bir Yaşam Öyküsü !


YAŞAR YAĞMUR / Röportaj
Editör : Merhabalar efendim hoş geldiniz , şerefler verdiniz. Pilot yüzbaşı iken mesleğinizi bırakıp sanatı tercih ettiğiniz ilginç bir yaşam
öykünüz var. Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Yaşar Yağmur : Merhabalar Hoş buldum. İstanbul Samandıra Hava Alayında, pilot yüzbaşı ilen Yaşar Ali Akdoğan olan ismimi Yaşar Yağmur yaparak, Çağdaş Plak bir albüm yaptı bana. Bu albümle Müzik Magazin’in her yıl yaptığı ankette “Yılın Ümit Veren Tavernacısı” branşında 3. oldum. Geceleri değişik müzikhollerde çalışmaya başladım. Şark tayinim gelmek üzereydi ve mecburi hizmetim bitmişti. İstifa ederek, severek yaptığım işi tercih ettim. Ve 33 yıldır İstanbul sahnelerindeyim.
Editör : Geçmişten bugüne yapmış olduğunuz bir çok albüm çalışmalarınız ve yıllara dayanan belli bir hayran kitleniz var. Bu uzun süreçte ayakta kalabilen , sevilen ve halen beğeniyle dinlenen az sayıdaki sanatçılardan birisiniz. Bu işin püf noktası nedir ?
Yaşar Yağmur : 14. albüm yaptım. 10 dan fazla da başta, “Dostlar Tavernası” karışık albümler var. Albümler iyi sattı ve uzun haftalar listelerde kaldım. .evet hala sahnelerdeyim. Her gün üzerine bir şeyler koyarak ve severek yapıyorum mesleğimi. Sanırım insan ilişkilerimde iyi. Çok geniş repertuvarım var. 30 a yakın dilde şarkı söylüyorum. Yeni şarkıları takip ediyor, hemen repertuvarıma alıyorum. Yani kendimi sürekli güncelliyor olmam, işin püf noktası olabilir.
Editör : Müziğin haricinde aynı zamanda hem ressam hem
grafikersiniz. Zamanında bir çok ünlü sanatçının çalışmalarında sizin de katkılarınız bulunmakta.Bunlardan bir kaç tanesini sayabilir miniz ?

Yaşar Yağmur : Resimle çok eskiden ilgilendim. Filiz Akın Fatma Girik Nilüfer ve Behiye Aksoy gibi bir çok sanatçının kara kalem resimlerini yapıp hediye ettim. Ama müzik zamanımı aldığı için, 30 yıldır resimle ilgilenmiyorum. Hem sahne için repertuvar çalışması hem de albümler için söz ve beste çalışmalarına vakit yetmiyor bile.
Editör : Türkiye de sanatçı olmak , sanatı meslek olarak icra etmek zor mu ?
Yaşar Yağmur : Yüzümde acı bir gülümsemeyle herkesin cevabını bildiği bu soruyu, cevaplayamıyorum. 🙂
Editör : Türkiye deki sanata yönelik meslek birlikleri hakkında görüşleriniz nelerdir ? Bir sanatçı olarak haklarınızın korunduğuna ve emeğinizin karşılığını aldığınıza inanıyor musunuz ?
Yaşar Yağmur : Ben 2 yıl önce MüyorBir’e 1 yıl önce de MSG’ye üye oldum. Ülkemizde sanat ve sanatçıya verilen önem çerçevesinde ve imkanları dahilinde ellerinden geleni yaptıklarına inanıyorum.
Editör : Malum , gündemimiz de Corona virüsü var. Mekanların kapatılması, sokağa çıkma yasağı, alınan önlem ve uygulamalar sanatçıları nasıl etkiledi , bu konuda devlet kurumları ya da meslek birliklerinin yardımları oldu mu ?
Yaşar Yağmur : Üye olduğum 2 meslek birliği de ilgili. Evet.
Editör : Aileniz de sizden başka sanatla ilgilenen var mı ?
Yaşar Yağmur : Evet, oğlum Tolga “Adamlar” grubunun solist ve kurucusu.
Editör : Yaşam normale döndükten sonra , konserleriniz haricin de sizi canlı izlemek isteyenler hangi mekanlara gelmeliler ? Projeleriniz nelerdir ?
Yaşar Yağmur : Son çalıştığım yerler, “Kumkapı-Patara” “Bağdat Caddesi” “Bostancı – ÇizgiAli” Sanırım aynı yerlerde devam edeceğim.
Editör : Sanatı meslek olarak seçmek isteyen gençlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
Yaşar Yağmur : Gençlere sadece sanat değil, genel bir tavsiyem var. Sevmedikleri bir işi yapıp mutsuz olacaklarına, sevdikleri bir işi yaparak hayatları boyunca bir kez bile çalışmamış gibi yaşasınlar.
Editör : Röportajımıza katılıp bizi onurlandırdığınız için teşekkür ederiz..
Yaşar Yağmur : Ben teşekkür ederim. Tüm sanat camiasına ve çalışanlarına, sabır ve kolaylıklar dilerim.
AjansPost /02/07/2020

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ