13.05.2021 - Prodüksiyon Rehberi | Etkinlik Duyuruları | Röportajlar | Foto Galeri & AjansPost
AjansPost

Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Yunus Nadi Ödülleri Sahiplerini Buldu!

75. Yunus Nadi ödülleri sahiplerini buldu!

Bu yıl 75.cisi düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. Düzenlenen yarışmada 6 dalda 8 eser ödüle değer bulundu. 2020 yılında düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri, pandemi şartları dikkate alınarak kasım ayında gerçekleşecek törenle sahiplerine verilecek.

75. Yunus Nadi Ödülleri’nde;

Öykü dalında 143, roman dalında 99, şiir dalında 112, sosyal bilimler araştırması dalında 23, karikatür dalında 67, fotoğraf dalında 21 olmak üzere toplam 465 yapıt değerlendirildi.

Ödül Sahipleri ise;

Öykü dalında Murat Çelik ve Kadri Öztopçu,

Şiir dalında Gonca Özmen ve Mehtap Meral,

Roman dalında Ömer F. Oyal,

Sosyal Bilimler Araştırması dalında Prof. Dr. Şaduman Halıcı,

Karikatür dalında Önder Önerbay,

“Fotoğraf” dalında ise Zehra Çöplü oldu.

Yarışmacıları tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Yunus Nadi kimdir?

Gazeteci-yazar, siyaset adamı (D. 1880, Fethiye / Muğla – Ö. 1945, Cenevre / İsviçre). Abalızâde ailesinden, gazeteci-yazar Nadir Nadi ile Doğan Nadi’nin babasıdır. İlk ve ortaöğrenimini Rodos İptidai Mektebi ve Süleymaniye Medresesi’nde tamamladı. Mekteb-i Sultani’yi (Galatasaray Lisesi) bitirdikten sonra bir süre Hukuk Mektebi’nde okudu. Öğrencilik yıllarından itibaren gazetecilik mesleğine giren Yunus Nadi, ilk olarak Malumat gazetesinde çalıştı. 1901 yılında II. Abdülhamit yönetimi aleyhtarı hareketlere katılmaktan tutuklanıp Midilli adasına sürgün edildi. II. Meşrutiyet’in ilanından (1908) sonra İstanbul’a dönerek mesleğine devam etti. Bu yıllarda İkdam ve Tasvir-i Efkâr gazetelerinde çalıştı. 1910’da Selanik’te İttihat ve Terakki Fırkası’nın yayın organı Rumeli gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. 1911’de Aydın milletvekili olarak Meclis-i Mebusan’a girdi.

Birinci Dünya Savaşı sonlarında Yeni Gün gazetesini çıkarmaya başladı. 16 Mart 1920’de meclisin yanı sıra Yeni Gün gazetesi de İngilizler tarafından kapatıldı. Bunun üzerine Yunus Nadi Ankara’ya giderek (2 Nisan 1920) gazeteyi orada çıkarmayı sürdürdü. 1920-23 yılları arasında İzmir Milletvekili olarak TBMM’nin ilk döneminde yer aldı. Muğla milletvekili olarak Meclis’teki görevini 1943’e kadar sürdürdü. 1924’ten itibaren, Yeni Gün gazetesinin yerine İstanbul’da Cumhuriyet gazetesini çıkarmaya başladı. Cumhuriyet’teki başyazarlığı öldüğü yıla kadar devam etti. Ölümünden sonra Cumhuriyet gazetesi tarafından anısına Yunus Nadi Armağanı Ödülleri düzenlendi ve sürdürüldü.

Eserleri

Artemis (1900), İhtilal ve İnkılab-ı Osmanî (1908), 40 Saat Graf Jeplin ile Havada (1930), Ankara’nın İlk Günleri (1955), Birinci Büyük Millet Meclisinin Açılışı ve İsyanlar (1955), Ali Galip Hadisesi (1955), Çerkez Ethem Kuvvetlerinin İhaneti (1955), Mustafa Kemal Paşa Samsun’da (1955), Kurtuluş Savaşı Anıları (1978).

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ